SID 2007

Prohlášení o ochraně dětských práv

Musíme chránit naše děti. Proto je třeba si uvědomit, že digitální technologie v posledních letech změnily náš svět. Mnohdy jsou děti v oblasti počítačů a digitálních technologií vzdělanější než rodiče. Ti často nevědí, co jejich ratolesti na internetu dělají. 

Naše fotogalerie bohatší

V naší fotogalerii se objevily dvě nové fotoreportáže: z nedávného  semináře na veletrhu Schola Nova 2007 a také z tiskové konference s ministryní školství paní Kuchtovou, která odstartovala letošní literární soutěž pro mládež „Internet – svět, který pomáhá i ubližuje“...

Co přinesl Den bezpečnějšího Internetu?

V úterý 6. února proběhl mezinárodní Den bezpečnějšího Internetu, Safer Internet Day 2007. Účastnilo se ho na 40 zemí celého světa, a Česká republika samozřejmě nemohla chybět. Co zajímavého letošní ročník přinesl? Jak probíhal? Kdo se do této akce v Česku zapojil? A mají vůbec takovéto projekty smysl?

                    Celý článek J. Rylicha si můžete přečíst na serveru Lupa -> klikni zde ...

Blahopřejeme českému finalistovi mezinárodní soutěže: ZŠ TGM Mnichovice!!

Účastníkům soutěže ke Dni pro bezpečnější internet 2007 se skutečně podařilo, pomocí informačních a komunikačních technologií, překonat zeměpisné hranice. Tři měsíce spolupracovalo 200 škol, aby vytvořilo názorné pomůcky poukazující na dobré i špatné komunikační návyky se zaměřením na tři témata: e-privacy (e-soukromí), netiquette (netiketa) a power of images (síla obrazů). Počátkem února odeslaly soutěžní týmy své projekty na Blogathon 2007, globální blogový maratón, který během  Safer Internet Day proběhl po celé zeměkouli

Ceny a vítězové:
  • e-Privacy award: Polská škola Zespol Szkol Handlowo-Ekonomicznych v Bialymstoku ve spolupráci s bulharskoul PGGPT "Nikola Vaptsarov" zvítězily s prací nazvanou "Moderní komunikační nástroje – pro a proti našemu soukromí".
  • Netiquette award: Řecká škola Athens College ve spolupráci s českou ZŠ TGM Mnichovice zvítězily s projektem "e-values", přenášejícím tradiční hodnoty do kybernetického světa.
  • Power of Images award: Polská škola Gimnazjum Nr 6 v Żorach spolu s řeckou základní školou Panagia Thassos vypracovaly projekt "Obraz jako nosič špatných a dobrých zpráv".
  • Innovation award (cena inovace): Práce „Síla obrazu“ Semley Primary School z Velké Británie a Chilesburgské základní školy z USA byla vybrána jako nejvíce inovativní.

Nový evropský projekt mapuje rizika spojená s užíváním internetu

U příležitosti dnešního celoevropského Dne pro bezpečnější internet byla zpřístupněna dosud nejrozsáhlejší databáze výzkumů na téma dětského užívání internetu a on-line technologií v zemích Evropské unie. Databáze vzniká v rámci projektu s názvem „EU Kids Online“, jehož se účastní akademické instituce z 18 evropských zemí včetně České republiky a který mapuje problematiku přístupu dětí k internetové komunikaci a současně rizika, která mohou být s tímto přístupem spojena. Projekt je financován z programu Evropské unie Safer Internet Plus.

Safer Internet Day pro vzdělávání evropské mládeže

Poslední celoevropský výzkum projektu INSAFE, který probíhal formou online dotazování více než 12000 respondentů ve věku do 18 let, potvrdil zvýšenou potřebu výchovy jejich dovedností v oblasti používání mobilů a internetu. Nejproblematičtější se zdají být nástroje tzv. sociálních sítí:  56% mladých účastníků výzkumu vypovědělo, že v těchto veřejných sítích typu MySpace publikují a sdílejí velký objem osobních dat. 

Celoevropský projekt INSAFE dnes organizuje čtvrtý ročník Dne pro bezpečnější (Safer Internet Day), opět pod záštitou Viviane Redingové, Evropské komisařky pro Informační společnost a Média.  
Více než 120 organizací ze 43 zemí celého světa si tento den připomene pořádáním stovek mezinárodních, národních a místních akcí. Řada nováčků se letos přidala k 24 státům Evropské unie a tuctu dalších zemí, které tuto akci oslavily v minulém roce – patří k nim Korea, Tchaj-wan, Thajsko, Panama a Turecko.

Překonávání hranic

Co získáváme když virtuálně překonáváme naše národní hranice? Poznání a mezinárodní rozměr života na internetu nám přináší nova přátelství, znalosti i zábavu. Pomáhá nám přehodnotit naše předsudky, rozšiřuje naše obzory a propojuje lidi, kultury způsobem, který byl bez internetu nemyslitelný.

Celosvětový Den pro bezpečnější internet

Téměř 40 zemí se zapojí do čtvrtého ročníku kampaně s názvem Den bezpečnějšího internetu (Safer Internet Day, SID), který se letos uskuteční 6.února. Kampaň je organizována organizací European Schoolnet, koordinátorem je Insafe, evropská síť pro bezpečnější (www.saferinternet.org).


Viviane Redingová, Evropská komisařka pro informační společnost a média převzala opět nad kampaní patronát, stejně jako v uplynulých dvou letech.

Safer Internet Day 2007

Letos se celoevropský Den bezpečnějšího internetu koná 6. února. Po celé Evropě  proběhne řada akcí. Jednou z nich bude již druhý ročník Blogathonu, který bude zpřístupněn práve v tento den. Na jeho stránkách budou výsledky prací mezinárodních týmů, které se účastnily soutěže INSAFE a eTwinning.

Dni pro bezpečnější internet bude předcházet ve čtvrtek 1.února od 10.00 již tradiční tisková konference na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, kde bude přítomna paní ministryně Mgr. Dana Kuchtová. Podrobnosti o akci a dalších aktivitách budou, počínaje příštím týdnem, zveřejňovány na těchto stránkách.

SID 2007 a eTwinning -> manuál soutěže pro učitele

Zapojte svoji školu a žáky do soutěže Den bezpečnějšího internetu 2007, určené pro žáky základních a středních škol!

Uzávěrky soutěže:
Registrace do 30. listopadu 2006; dokončení projektu do 5. února 2007
Délka trvání: 3 měsíce

Celkem 12 článků
články: [1-10] [11-12]

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace