saferinternet.cz / Bezpečnější internet / Pro rodiče / Technický štít počítače

Technický štít počítače

Počítač a internet je dnes významnou součástí života většiny lidí.

Online se dají vyřešit běžné věci, jako jsou nákupy, daňová přiznání nebo bankovní převody. Čím důležitější a hodnotnější jsou záležitosti, které lidé vyřizují přes internet, tím více je i lidí, kteří se snaží takové počínání nabourat nebo z něj vytěžit nějaký majetek. Většinou k tomu používají ilegální a škodlivý software, jako jsou viry, trojské koně, nebo např. emailoví červi a phishingové emaily. Obecně platí, že počítač, který nemá žádný technický štít, se po připojení k internetu do 60 vteřin stane terčem útoku. A škody mohou být závážné: vedle technických defektů a ztráty dat hrozí i velké finanční ztráty. Pomocí škodlivého softwaru je možné vystopovat například hesla k bankovním účtům ovládaným po internetu a dostat se tak přímo k penězům.

Internet dnes hraje sále důležitější roli v životě dětí a teenagerů. Přitom je ale i spousta stránek, které pro ně nejsou vhodné a mohou ohrozit jejich zdravý vývoj. Toto nebezpečí si postupně začínají uvědomovat i rodiče a ptají se po filtrovacích programech, které pomohou jejich děti před nevhodným obsahem chránit.

Proto přinášíme nejen základní informace o ochraně počítače a dat, ale i o možnostech nasazení filtrů pro ochranu dětí před nevhodným obsahem.

Možnosti rodičovské kontroly

Jedním z užitečných pomocníků pro bezpečnější pohyb dětí v kybernetickém prostoru jsou programy tzv. rodičovské kontroly (parental control). Jedná se o programy, které vynucují pravidla pro chování na počítači.

Ovšem pozor, nesmíme zapomínat, že jsou to jen a jen počítačové programy! A že ani stoprocentně nastavené nebudou garantovat absolutní jistotu bezpečí. Navíc je internet plný návodů, jak je obejít. A kromě toho: dětí se k internetu bezpochyby připojuje z různých míst. Z knihovny, školy, skrze mobil, od kamarádů... Přesto jsou programy rodičovské kontroly užitečnými pomocníky.

Více se dozvíte zde

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace