Stahování dat

Sdílení a stahování různých souborů a informací z Internetu se v posledních letech stalo poměrně populárním trendem. Díky rychlejšímu připojení k internetu a novým webovým službám a technologiím se dá sdílet vlastně všechno možné – hudba, fotky, filmy, novinky nebo třeba i znalosti. Na první pohled všechno vypadá jednoduše, ale i tady jsou nemalá úskalí. Především ta, že data která stahujete nebo nabízíte podléhají ve většině případů autorskému zákonu To znamená, že aby se mohly šířit, potřebujete souhlas majitele práv,  a většinou zaplatit za je jich šíření.

Internet je takřka nevyčerpatelným zdrojem informací, v digitálním světě může být takovou informací třeba fotografie nebo hudební soubor – písnička, celé album apod. Jak se dají takové soubory z Internetu vlastně získat?

Soubory si můžeme posílat samozřejmě i klasicky jen tak mezi sebou - například e-mailem nebo přes nějakou službu jako Rapidshare či eDisk; ale mnohem zajímavější jsou nové formy sdílení, které přišly společně s tzv. „Web 2.0“ službami – tedy masové sdílení přímo pomocí rychlých a jednoduchých webových služeb a aplikací.

Takových služeb je celá řada. Pro sdílení videa je nejznámější server YouTube.com (u nás ještě třeba Stream.cz), pro fotky se hodně používá Flickr.com (nebo u nás Rajče.net), a sdílet se dají i další zajímavé věci: tak například služba Digg.com se zaměřuje na sdílení zpráv a novinek (a čím je článek zajímavější, tím víc dostane „diggů“). A co se týče sdílení informací a znalostí, dokonalým příkladem je Wikipedie, unikátní univerzální encyklopedie, kterou vytvářejí sami uživatelé.

Tyto služby navíc obsahují i různé „komunitní prvky“ – například možnost hodnotit ostatní fotky a videa, přidávat k nim komentáře, vyplňovat si uživatelské profily, posílat si vzkazy a podobně. Nejoblíbenější obrázky nebo videa se pak zobrazují i ostatním, a tak se vyplatí nahrát něco opravdu zajímavého, co by se mohlo líbit.

Přes internet se pochopitelně dají stahovat i věci komerční, a to pomocí různých systémů digitální distribuce. Tak například v oblasti hudby dominuje systém iTunes od Apple, který používají především miliony majitelů přehrávače iPod. A například v oblasti počítačových her je velmi známý distribuční systém Steam od Valve.

Více se dozvíte zde

Stahování dat - ke stažení

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace