saferinternet.cz / Bezpečnější internet / Pro rodiče / Sexting & Kybergrooming

Sexting & Kybergrooming

Sexting 

Je složenina slov Sex a Texting. Posílání SMS se v angličtině říká texting; sexting je tedy nové slovo, které vystihuje nový trend: posílání erotického obsahu prostřednictvím mobilů.

Stále více dospívajících pořizuje erotické fotky, ať už sebe nebo i někoho dalšího, natáčejí různá odvážná videa a ty pak mobilním telefonem posílají kamarádům a známým. Takové obrázky často skončí i na Internetu např. na stránkách sociálních sítí nebo na různých portálech pro zveřejňování fotek a odtamtud se dostávají k širokému publiku. Často se lechtivé obrázky posílají nejdřív „jen“ v páru nebo nejlepším kamarádům a kamarádkám např. jako důkaz lásky nebo přátelství, někdy jsou takové fotky i formou flirtování. Když se ale vztah nebo kamarádství rozpadne, intimní fotky mohou skončit jako pomsta v mobilech dalších známých nebo se veřejně pověsí na Internet. Někdy se původně důvěrné osobní fotky stanou i prostředkem vydírání.

Jakmile se takové obrázky jednou dostanou do oběhu, neexistuje žádná možnost, jak spolehlivě zastavit jejich šíření. I když jsou fotky na internetu původně zpřístupněny například jen kamarádům, nedá se vyloučit, že se dostanou do nesprávných rukou. Fotky nebo videa, která se jednou objevila někomu v mobilním telefonu nebo na internetu, se mohou znovu vynořit i po létech a napáchat závažné škody například v kariéře nebo v soukromých vztazích.

Kybergrooming

Jako kybergrooming se označuje chování, kdy si pachatel na Internetu vytipovává oběť, snaží se získat její důvěru, vybudovat s ní blízký vztah a vylákat ji k osobní schůzce. Cílem setkání je oběť zneužít.

Do takové situace se děti a teenageři mohou dostat snadno: s cizími lidmi na Internetu komunikují takřka denně. Pak stačí, aby se vaše dítě cítilo trochu osaměle, právě přišlo o kamaráda nebo první lásku. Když nový (ale cizí) virtuální přítel správně zvolí slova a trochu zahraje na city, je na potíže zaděláno.

Pachatelé kybergroomingu se obvykle nejprve snaží získat osobní kontakty na svou oběť (telefonní číslo, adresu nebo číslo ICQ apod.). V další fázi potom zjišťují životní situaci oběti (žije s oběma rodiči? má sourozence? má hodně kamarádů?) a na tom pak staví další komunikaci: snaží se navázat přátelský a důvěrný vztah, potom už je snadné navrhnout osobní schůzku.

Pachatelé se často vydávají za někoho úplně jiného, než ve skutečnosti jsou: pokud se chtějí dostat do přízně osmileté dívenky, často si hrají na stejně starou holčičku a povídají si s ní třeba o domácích mazlíčcích. U starších děvčat se jim může vyplatit vydávat se za osmnáctiletého chlapce apod.

Důležitým rysem komunikace je trpělivost: pachatelé si vydrží i dlouhé měsíce jen tak povídat, aby si k sobě svou oběť pevně připoutali a s jistotou získali její důvěru. Často k tomu využívají i dárky a podplácení, dítěti například posílají kredit na mobilní telefon. Součástí kybergroomingu může být i vydírání – pachatel od oběti získá např. intimní fotografie. Jakmile je má jednou v ruce, může dítě pod pohrůžkou zveřejnění nutit k čemukoliv – třeba k opakovanému osobnímu setkání, kde pachatel oběť zneužívá.

Více se dozvíte zde

Sexting & Kybergrooming - ke stažení

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace