Informace na netu

Informace mají dnes větší váhu než kdykoliv dříve. A Internet nabízí široké možnosti tyto informace získávat. Nejdůležitější přitom je ale umění informace hledat a nacházet ty správné. A to není vždycky jednoduchý úkol, zvlášť pro mladé uživatele Internetu. Při získávání informací z Internetu totiž často narážejí na různá úskalí:Kvůli nejednoznačnému zadání do vyhledávače se musí uživatel potýkat s obrovským množstvím výsledků vyhledávání, ze kterého se ta pravá informace těžko vybírá.

Děti a dospívající mohou do vyhledávače zadávat pro ně běžná a nevinná slova, v řeči dospělých může mít ale slovo jiný význam a děti se tak dostanou k nevhodnému obsahu. Důležitá je také schopnost správně odhadnout důvěryhodnost nalezené informace.

Při vyhledávání informací na Internetu je důležité umět rozpoznat, jestli je možné se na nalezenou stránku spolehnout. Přečtěte si, na co je dobré se zaměřit při hodnocení webové prezentace.

V první řadě se zaměřte na to, kdo stránku provozuje. Je např. známý ve svém oboru? Jaký má asi motiv pro provozování webových stránek (často to totiž může být jen reklama)?

Abyste si udělali co možná nejobjektivnější obrázek o kvalitě informací na konkrétní stránce, je dobré posoudit ji podle následujících kritérií:

Jak moc je stránka aktuální a obsáhlá? Působí profesionálně?

Je na stránce uveden kontakt na provozovatele? Jde oficiální stránku nějakého podniku nebo instituce?

Je stránka někým doporučená? Dostali jste se na ni přes vyhledávač, anebo přes odkaz z nějaké jiné stránky nebo i z katalogu? Odkud vedou odkazy na stránku? Mají nějaké (ať už pozitivní nebo negativní) komentáře?

Více se dozvíte zde

Informace a netu - ke stažení

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace