saferinternet.cz / Bezpečnější internet / Pro děti / Technický štít počítače

Technický štít počítače

Mohl bys bez počítače a Internetu fungovat třeba měsíc? Anebo jen týden? Možná by to mohl být trochu problém, díky technologiím a v online světě totiž můžeš řešit spoustu běžných věcí: nejenom probírat problémy s kamarády, ale třeba i nakupovat nebo ovládat svůj bankovní účet. Čím důležitější ale jsou věci, které řešíš přes Internet, tím víc je i lidí, kteří se můžou snažit nějak to zneužít a získat z toho něco pro sebe. Většinou k tomu používají různé škodlivé programy, jako jsou viry, trojské koně, nebo např. červy a phishingové emaily.

Obecně platí, že počítač, který nemá žádný technický štít, se po připojení na Internet do 60 vteřin stane terčem útoku. A škody mohou být docela velké: může se poškodit počítač ale hlavně můžeš přijít o hodně peněz. Pomocí škodlivého softwaru totiž kdokoliv může zjistit třeba tvoje hesla k bankovním účtům ovládaným po Internetu a dostat se tak přímo k tvým penězům.Přitom je docela snadné se před tím vším ochránit, stačí jen nasadit ten správný technický štít!

Základy sebeobrany proti virům

  • Přečti si základní rady, jak se máš chovat, aby jsi nešel(la) virům naproti,ale naopak se před nima bránil(a).
  • Každý soubor či webová stránka jsou potenciálně nebezpečné, neexistuje žádný bezpečný zdroj.
  • Používejt antivirový program. To je alfa a omega celé ochrany počítače.
  • Pravidelně aktualizuj antivirový program. Antivirový program je nutné pravidelně informovat o nových kódech a nebezpečích prostřednictvím aktualizace jeho databází.
  • Neexistuje více či méně nebezpečný virus. Často se lze setkat s reakcí „to jde, to jsem mohl dopadnout hůře“. Kardinální omyl! Jakmile se do počítače dostane „neškodný“ virus, znamená to, že se do něj může dostat COKOLIV.
  • Snaž se vyhýbat nebezpečnému prostředí: nelegálním programů, stránkám s nebezpečným obsahem apod. Nejlepší virus je takový, který vůbec nedostanete.
  • Pokud jsi nalezl virus, nepanikař. Zbrklá akce by mohla způsobit více škod, než vlastní útok.

Více se dovíš zde 

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace