Stahování dat

Internet je rozhodně bezedná studnice informací, které se hodí do školy i v normálním životě.

Na internetu je ale i spousta dalších věcí: fotek, filmů nebo muziky. A ty se dají po síti i snadno vyměňovat. Ne všechno, co je technicky možné, je ale i povolené! Stahování nebo sosání je módní věc, ale kdo se nevyzná v právních souvislostech sdílení dat nebo si jich prostě nevšímá, může se dostat do velkých nepříjemností. Určitě už jsi slyšel o milionových pokutách za jednu nelegálně staženou písničku, tak pozor, aby to nepotkalo i tebe. Z kapesného by takovou pokutu utáhl málokdo a rodinný rozpočet tvých rodičů by na ni asi taky nestačil.

Co a jak se dá stáhnout z netu?

Sdílení a stahování různých souborů z netu je v posledních letech hlavně mezi mladými lidmi opravdu oblíbené: díky rychlému připojení si můžeš z netu stáhnout všechno možné – muziku, obrázky nebo třeba celé knihy.

Soubory se dají posílat samozřejmě i klasicky jen tak mezi sebou – třeba e-mailem nebo přes nějakou službu jako je Rapidshare nebo eDisk; ale mnohem zajímavější jsou nové formy sdílení, které přišly společně s tzv. „Web 2.0“ službami. Díky nim se může současně spousta lidí rychle a jednoduše dostat k nejrůznějším souborům. Některé takové služby určitě znáš: pro sdílení videa je nejznámější server YouTube.com (u nás ještě třeba Stream.cz), pro fotky se hodně používá Flickr.com (nebo u nás Rajče.net), a sdílet můžeš i další zajímavé věci: tak například služba Digg.com se zaměřuje na sdílení zpráv a novinek (a čím je článek zajímavější, tím víc dostane „diggů“). A jestli zrovna potřebuješ zjistit něco důležitého do školy, dokonalým příkladem je Wikipedie, unikátní univerzální encyklopedie, kterou vytvářejí sami uživatelé.

Tyto služby navíc obsahují i různé „komunitní prvky“ – můžeš třeba hodnotit ostatní fotky a videa, přidávat k nim komentáře, můžeš si vytvořit vlastní uživatelský profil, posílat vzkazy ostatním uživatelům a podobně. Tvoje nejoblíbenější obrázky nebo videa se potom zobrazují i ostatním, a tak se vyplatí nahrát něco opravdu zajímavého, co by se mohlo líbit.

Více se dovíš zde 

Stahování dat - ke stažení

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace