Informace na netu

Správná informace ve správnou chvíli může mít i cenu zlata. Internet je informací plný, můžou se ale všechny vážit zlatem?

Určitě jsi na to už narazil(a) třeba při psaní úkolu nebo referátu. Něco říká Wikipedie, s tím, co je napsáno jinde na internetu, se ale úplně rozchází. Čemu pak má člověk věřit? Je to sice nepohodlné a pomalejší, ale bylo úplně normální, že při psaní referátů všichni listovali v knihách. Knížky většinou psali odborníci, kteří se celý život věnovali třeba historii nebo umění, a věděli, o čem mluví. Na internet ale může napsat kdokoliv cokoliv, i když tomu třeba moc nerozumí. Nevěř hned všemu, snaž se informace ověřovat z více zdrojů. A jestli chceš odevzdat opravdu dobrý referát, začti se do knih.

Internet je obrovský a je na něm nepředstavitelné množství stránek, článků, diskusí, dokumentů a spousty dalších informací. Není zkrátka vůbec jednoduché najít to, co zrovna potřebuješ. Vyhledavače ti samozřejmě hodně pomáhají, ale i to se musí umět. 

Základem úspěchu je, pořádně si rozmyslet, co vlastně hledáš. A potom ten dotaz co nejlépe napsat. Musíš si hlavně uvědomit, že počítač (vyhledávač) není člověk, a moc si s ním nepopovídáš – takže i dotazy bys měl psát hlavně stručné a jasné jako pro robota. Jinými slovy, spíše než „Potřebuju vědět, kde je tady na Žižkově v okolí pošta“ bys měl napsat třeba: „pošta praha žižkov“. Říká se tomu „klíčová slova“, a vyhledavače jim rozumí nejlépe.

Nemusíš se ale bát, vyhledávání není zas tak složité. Vyhledávače jsou poměrně šikovné a snaží se ti pomáhat. A tak třeba nemusíš myslet na háčky a čárky, velkou roli nehrají ani velká a malá písmenka, a když napíšeš překlep, vyhledávač tě občas dokáže i opravit a navrhne ti správné slovo (takže když například nevíš, jak se píše „cyber grooming“, Googlu stačí dokonce i slovo „grůming“).

Více se dovíš zde 

Informece na netu - ke stažení

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace