Hry

Ještě než Internet zaplavil naše domácnosti, děti a teenageři se u počítačů bavili hlavně hrami: většinou jednoduchými, i tak se ale našlo dost fanoušků a možná právě díky nim jsou dnes PC hry a online hry tak daleko.

Trochu tuhé první hry s jednoduchými funkcemi vystřídala virtuální prostředí, kde můžeš žít paralelní život třeba léta, navíc ve výborné grafice. Hry nehrají jenom děti a teenageři, hraní baví i spoustu dospělých, kteří při PC hrách odpočívají od práce nebo si občas dokonce zahrají se svými dětmi. Her je obrovské množství, a čím víc jich je, tím je důležitější být trochu aktivní hráč: aby sis uměl třeba sám vybrat, co hrát (existuje např. i hodně tzv. holčičích her!). A taky není na škodu sám se rozhodnout, jak dlouho a kdy hraješ. Jinak se ti může stát, že hra zvítězí nad tebou, a to už potom není moc velká legrace.

Ulítáváš na hrách? Udělej si test!

Hraní počítačových her je úplně běžná zábava spousty teenagerů i dospěláků a většinou to i dorbá zábava zůstane. Kdo hraje, nemusí být nutně závislý, je to jako s lidmi, kteří si čas od času dají skleničku? Taky nejsou hned alkoholici. To, že je všechno v pořádku, se pozná podle jedné základní věci: sám si rozhoduješ o tom, jak často a jak dlouho hraješ. Když ti ale hraní sebere všechen volný čas, tak máš problém!

  • Jak to tedy s tebou je? Prostě si přečti následující tvrzení a zamysli se, jestli něco z toho není o tobě:
  • Už delší dobu trávím hraním aspoň 5 hodin volného času denně.
  • Kvůli času, který trávím hrou, mám problémy ve škole, s rodiči, s přáteli, s partnerem
  • Hraní a počítač jsou jediné aktivity, které mě baví. Bez počítače nemám náladu na nic, cítím se smutný a sám. Z povinností mám strach.
  • Čas, který věnuji hraní, se stále prodlužuje. Potřebuji stále delší čas, abych byl spokojený. Je jedno, s kým nebo kde jsem - to jediné, na co myslím, je počítač.
  • Když se delší dobu nedostanu k počítači, začnu být nervózní, podrážděný/á, dokonce agresivní.

Sedí na tebe aspoň jedno z tvrzení?

Jestli ano, tak bys s tím něco měl/a dělat! Zkus změnit své chování, tím, že si lépe a vědomě zorganizuješ čas. Urči si jasný a konkrétní časový limit pro hraní. Ujisti se, že ti kromě toho zbývá dost času i na jiné věci: např. osobní kontakt s kamarády atd.

Chceš své chování změnit, sám to ale nezvládáš? Popros o pomoc přátele, rodiče nebo prostě někoho, komu věříš. Pomoct ti můžou i profesionálové, co mají zkušenosti s takovými problémy. Obrátit se můžeš třeba na naši poradnu.

Více se dovíš zde

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace