Novinky

Zvyšování digitálních kompetencí je pro zlepšení obsahu online nezbytné

CeduleDnes odstartovala v estonském Tallinnu mezinárodní konference organizace INSAFE, které se účastní i zástupci Národního centra bezpečnějšího internetu. Její téma bylo první den věnováno především zvyšování digitálních kompetencí pro zlepšení obsahu online.

O úvodní slovo konference se postaral ministr práce a sociálních věcí Estonska, Taavi Roivas. Zdůraznil především potřebu zaměřit se na vyšší podporu pozitivního obsahu internetu a zvyšování povědomí o rizicích nezodpovědné komunikace.

BannerDalší část programu byla věnována především definování digitálních kompetencí, které jsou pro pozitivní web a jeho užívání nezbytné. V té souvislosti zaujala přednáška norských kolegů, která se zabývala především změnami, které přinesly nové zvyky užívání online a digitálních technologií především mladou generací, která je online prakticky nonstop.

Byly představeny základní modely budování digitálních kompetencí především s ohledem na prevenci škodlivých projevů online, spolupráci s linkami pomoci a participaci zástupců mladé generace. Vzhledem k šíři problematiky a různým možnostem implementace v jednotlivých regionech nejde během jednoho dne dojít k jednoznačnému řešení i s ohledem na různé formy podpory především ministerstev školství, kterých se to také týká. Jeden ze závěrů ovšem zazněl velmi výrazně: je nezbytné vyvinout maximální úsilí k zahrnutí výuky digitálních kompetencí a především bezpečnostních aspektů do vzdělávacích programů.

Karel1

S ohledem na masivní nástup mobilních zařízení a jejich využívání mladou generací především při komunikaci už nadále není možné digitální kompetence nadále zužovat na schopnosti formátování tabulek a samplování zvuku, a to bez jakéhokoliv snižování významu znalosti řešení zmíněných problému. Na tom se účastníci konference shodli bez ohledu na vyspělost státu, ze kterého pochází.

P.S.: Estonsko patří k nejvyspělejším státům v Evropě z hlediska využívání digitálních technologií a internetového pokrytí. Bezmála všechna veřejná místa jsou pokryta WiFi, internet využívá 78,4 % obyvatelstva ve věku 16 až 74 let a k internetu je připojeno 75 % domácností. Podle nejnovějších statistik je v Estonsku prováděno 99,6 % bankovních operací elektronickou cestou. 

Celkem: 20
záznamy: [1-5] [6-10] [11-15] [16-20]
Celkem: 20
záznamy: [1-5] [6-10] [11-15] [16-20]
kategorie: Novinky

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace