Novinky

Pozor na ransomware – jeho úspěšný útok vás může stát spoustu peněz!

EC3Španělská policie v úzké spolupráci s Evropským centrem kyberkriminality (European Cybercrime Centre) Europolu odhalila komplexní kyberkriminální síť, určenou k šíření policejního ransomwaru (škodlivý typ softwaru, který blokuje část funkcionality počítače a za opětovné odblokování požaduje finanční obnos). Odhaduje se, že zločinci napadli desítky tisíc počítačů po celém světě a dosáhli tak zisku přesahujícího jeden milion euro ročně.

Operace „Ransom“ vyústila v zatčení 11 podezřelých kyberdelikventů, z nichž první byl sedmadvacetiletý Rus, který je zodpovědný za vývoj různých verzí malwaru a jeho mezinárodní distribuci. Byl zatčen na území Spojených arabských emirátů a v současné době čeká na vydání do Španělska. Dále byla odhalena jedna ze zločineckých sítí největších finančních buněk v Costa de Sol. Španělská policie zatkla dalších deset podezřelých v souvislosti s činností finanční buňky (šest Rusů, dva Ukrajince a dva Gruzince).

Finanční buňky se specializují na legalizaci výnosů z trestné činnosti, získaných ve formě elektronických peněz. Odhalený gang využíval virtuální systémy pro praní špinavých peněz a další tradiční metody přes online herní portály, elektronické platební brány nebo virtuální mince. Využívali také možnosti získat hotovost z účtů ransomwaru prostřednictvím bankomatů ve Španělsku. Posledním krokem legalizace příjmu z trestné činnosti byly denní mezinárodní převody peněz prostřednictvím směnáren a call center s cílovými destinacemi v Rusku.

Policejní ransomware je druh malwaru, který s různou intenzitou blokuje činnost počítače. Obviňuje především uživatele, kteří navštívili ilegální webové stránky obsahující materiály se zneužíváním dětí. Za odblokování počítače vyžadují zaplacení určitého finančního obnosu. Ransomware se zpravidla „tváří“ jako upozornění z právnické kanceláře hájící práva „poškozeného klienta“. Kybernetiční zločinci se tímto způsobem snaží od oběti získat pokutu v různé výši jako odškodnění za nutnost vymáhání dlužné částky za provedení požadovaných služeb, a to prostřednictvím dvou typů, platebních bran: virtuální a anonymní. Pokud takové informace získají, mohou dále krást data a informace z počítačů obětí.

Zdroj: Europol

Více informací zde

kategorie: Novinky

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace