Novinky

Jak zablokovat hovory/SMS z určitého čísla?

BoL logoJistě se Vám již mnohokrát stalo, že jste na displeji svého mobilního telefonu anebo notebooku objevili zprávu o faktu, že jste se stali výherci nejnovějšího typu iPadu, iPhonu anebo jiné lákavé ceny. Zvědavost Vám nedala, zprávu jste otevřeli a k nemalému překvapení zjistili, že k tomu, abyste svou výhru získali, je zapotřebí napsat SMS na zadané číslo, vyplnit dotazník anebo se teprve do některé ze soutěží přihlásit.

Jak se lze nevyžádaným zprávám takového typu bránit, lze telefonní čísla, ze kterých je dostáváme blokovat? Jak se zachovat při obdržení také zprávy?

  1. Operátor zpravidla službu blokování konkrétního telefonního čísla nenabízí (možnost je u T-Mobile, telefonní číslo lze i zablokovat. Je to ovšem zpoplatněno částkou 476 Kč vč. DPH).

  2. Je možné požádat Policii ČR, ale pokud se nejedná o něco závažného (trestný čin stalking, tak to PČR odloží – respektive se tím vůbec nebude zabývat: Telekomunikační zákon 151/200 Sb. říká: "Poskytovatel veřejné telefonní služby je povinen na žádost jeho účastníka na jeho náklady zajistit službu identifikace zlomyslných nebo obtěžujících volání, a to zpětně u konkrétních volání, která účastník označí jako zlomyslná nebo obtěžující, nejpozději však do dvou měsíců ode dne uskutečnění takového volání." Je nepříjmné, že zákon v tomto myslí obtěžujícím voláním pouze obtěžování na tísňových linkách.

  3. Pokud má mobil tuto schopnost – lze nastavit přímo v mobilu.

  4. Lze využít aplikaci – jako například Calls Blacklist pro Android na https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vladlee.easyblacklist&hl=cs

Více informací o často řešených otázkách v souvislosti s bezpečným užíváním online můžete nalézt také v naší Poradně na webové stránce Bezpečně-online.cz. Témata budeme průběžně doplňovat.

kategorie: Novinky

Kalendář událostí

« »
po út st čt so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dolní navigace